Müjde, aşıya yönelik kritik bir adım

Dünyanın dört bir yanındaki COVID-19 salgını , 30 Temmuz itibariyle yaklaşık dörtte biri Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere dünya çapında 680.000’den fazla hayata mal oludğu düşünülmekte .

Krizden kurtulmak için güvenli ve etkili bir aşı gerektirmek için Harvard Tıp Okulu ve Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’ndeki bilim adamları salgının ilk günlerinden beri olağan üstü çalışmalar yaptılar.

Şimdi, HMS (Harvard Tıp Okulu) ve Beth Israel Deaconess’teki bir immünolog Dan Barouch liderliğindeki bir araştırma ekibi bu görevde kritik bir adım attı.

Barouch’un ekibi tarafından Johnson & Johnson ile işbirliği içinde geliştirilen bir çalışmada insan olmayan primatlar COVID-19 aşısının, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’ye karşı nötralize edici antikorların gelişmesini tetiklediğini ve enfeksiyona karşı güçlü bir koruma sağladığını bildiridi.

Yeni çalışmanın erken bir çıktısı da 30 Temmuz Nature’da daha önce  Science’da yayınlanan bir makale üstüne inşa edilerek yayınlandı. Ayrıca Makale Nature dergisinde yayınlanmak üzere kabul edildi .

HMS’deki William Bosworth Kalesi Tıp Profesörü ve Beth Israel Deaconess’teki Viroloji ve Aşı Araştırmaları Merkezi direktörü Barouch , “Bulgularımızla bizi umutlandıryor ve bu aşının insanlarda işe yaramasını umuyoruz” dedi . “Aşı, al yanaklı makaklarda SARS-CoV-2’ye karşı sağlam bir koruma sağladı ve şu anda insanlarda değerlendiriliyor.”

Aşı, SARS-CoV-2 diken proteinini konakçı hücrelere vermek için adenovirüs serotipi 26 (Ad26) adı verilen inaktive edilmiş, zararsız, yaygın bir soğuk virüs formu kullanır ve burada vücudu korona virüslere karşı bağışıklık tepkilerini arttırması için uyarır.

Barouch, Çinli bilim adamlarının SARS-CoV-2 genomunu serbest bıraktığı Ocak ayından bu yana COVID-19 aşısının geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Barouch’un grubu, Johnson & Johnson ile işbirliği içinde, antikorları nötralize etmek için ana hedef olan SARS-CoV-2 diken proteininin farklı varyantlarını ifade etmek için tasarlanmış bir dizi aşı adayı geliştirdi.

52 rhesus makakında yapılan mevcut araştırmada, Barouch ve meslektaşları, 32 yetişkin hayvana, Ad26 bazlı aşının yedi farklı versiyonundan birinin tek bir dozunu verdi. Geri kalan 20 hayvana plasebo kontrolleri olarak sahte aşılar verildi. Aşılanan tüm hayvanlar, bağışıklama sonrasında nötrleştirici antikorlar geliştirdi. Bağışıklamadan altı hafta sonra, tüm hayvanlar SARS-CoV-2’ye maruz bırakıldı. Sahte aşı alan 20 hayvanın hepsi enfekte olmuş ve akciğerlerinde ve burun çubuklarında yüksek düzeyde virüs gösterdi. Olası aşı adayı olan altı hayvandan Ad26.COV2.S, hiçbiri akciğerlerinde virüs göstermedi ve sadece bir hayvan burun çubuklarında düşük virüs seviyeleri gösterdi. 

Ayrıca, nötralize edici antikor seviyeleri, koruma derecesi ile korelasyon gösterdi, bu biyobelirteçin insanlarda kullanım için COVID-19 aşılarının klinik gelişiminde yararlı olacağını düşündürür.

“Verilerimiz, Ad26.COV2.S ile tek bir aşılamanın SARS-CoV-2 sorununa karşı dayanıklı bir şekilde rhesus makaklarını koruduğunu gösteriyor,” diyor aynı zamanda MGH, MIT ve Harvard Ragon Enstitüsü üyesi Barouch ve Massachusetts Patojen Hazırlığı Konsorsiyumu aşı çalışma grubunun lideri .

Tek seferlik bir aşılamanın küresel dağıtım ve pandemik kontrol için iki seferlik bir rejime göre pratik ve lojistik avantajları vardır, ancak iki seferlik bir aşı muhtemelen daha fazla immünojenik olacaktır ve bu nedenle her iki rejim de klinik çalışmalarda değerlendirilmektedir.

“İnsanlarda Ad26.COV2.S aşısının güvenliğini ve immünojenisitesini ve sonuçta etkinliğini belirleyecek klinik çalışmaların sonuçlarını dört gözle bekliyoruz” dedi. 

Beth Israel Deaconess ve diğer kurumlardaki müfettişler, sağlıklı gönüllülerde Ad26.COV2.S aşısının insan-içi ilk aşama 1/2 klinik çalışmasını başlattılar. Kathryn E. Stephenson, Johnson & Johnson’ın farmasötik araştırma kolu olan Janssen Vaccines & Prevention BV tarafından finanse edilen Beth Israel Deaconess’teki duruşmanın başlıca araştırmacısıdır. 

Klinik araştırma sonuçları beklemede olan Ad26.COV2.S aşısı, Eylül ayında 30.000 katılımcıda 3. aşama etkililik denemesini başlatma yolunda ilerlemektedir.

Ortak yazarların ve ortak çalışanların tam listesi için lütfen Nature’daki tam metin raporuna bakın .

Kaynak: https://hms.harvard.edu/news/critical-step-toward-protection