tarihinde yayınlandı

COVID-19 varken emzirmeye devam edilebilir mi?


Evet. Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 ile enfekte olan emziren bireylerin emzirmeye devam etmesinin önerildiğini ancak, aşağıdaki önlemleri almaları gerektiğini belirtmektedir.

  • Solunum hijyenine dikkat edin ve emzirirken maske takın.
  • Bebeğe dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın.
  • Yüzeyleri rutin olarak temizleyin ve dezenfekte edin.
  • Bebek ve annenin kıyafetleri ve evde yaşayan diğer bireylerin kıyafetleri 60-90°C’de normal deterjan ile yıkanmalıdır.
  • Eğer manüel veya elektrikli göğüs pompası ile emziriyorsanız, aşağıdaki adımları uyguladığınızdan emin olun:
    • Pompaya veya şişenin herhangi bir yerine dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.
    • Her kullanımdan sonra pompanın düzgün şekilde temizlenmesi/sterilize edilmesi için gerekli işlemleri uygulayın.

Çin’de sınırlı sayıda annede yürütülen güncel bir araştırmada son trimesterde olup laboratuvar ile onaylanan COVID-19 tanısı alan 9 gebenin 6’sından sezaryen doğum sonrası amniotik sıvı, kordon kanı, anne sütü ve bebeklerinden boğaz sürüntüsü alınmış ve SARS-CoV-2 için yapılan testlerin negatif sonuçlandığı bildirilmiştir.

Ayrıca, yeni doğan bebeğinizle ten tene temas kurun. Yeni doğan bebeği kendinize yakın tutmanız, emzirmeye erken başlamanızı sağlar ve bu da yenidoğan ölümlerini azaltır. Zamanlama her şeydir. Doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirmeye başlanması önerilir.

Kendinizi emziremeyecek kadar hasta hissediyorsanız, çocuğunuza anne sütü vermek için başka yollar deneyin. Sütünüzü sağıp çocuğunuza temiz bir bardak veya kaşıkla vermeyi deneyin. Yaşadığınız çevrede varsa başka annelerin bağışladıkları sütlerinden yararlanmayı de düşünebilirsiniz. Mevcut seçenekler için emzirme danışmanınızla veya sağlık uzmanınızla görüşün.

Anne sütünü sağmak da süt üretmeye devam etmek için önemlidir, böylece yeterince iyi hissettiğinizde çocuğunuzu tekrar emzirebilirsiniz. Kesin veya olası COVID-19 hastalığı tanısı i konulduktan sonra emzirme için  beklenmesi gereken belirli bir zaman aralığı yoktur.

Süt sağmak veya başka bir annenin bağışladığı sütten faydalanmak mümkün olmadığında, kültürel olarak kabul görüyorsa sütannelik veya doğru hazırlanmış ve güvenli olması koşuluyla hazır formül süt(mama) seçeneklerini değerlendirin.

Çocuğum hasta ise emzirmeli miyim?

Çocuğunuz hastalanırsa emzirmeye devam edin. Küçük çocuğunuz ister COVID-19’a ister başka bir hastalığa yakalanmış olsun, onu anne sütü ile beslemeye devam etmek önemlidir. Emzirmek bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir ve antikorlarınız anne sütüyle ona geçerek enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.