tarihinde yayınlandı

18 başlıkta Rus Korona virüs aşısı

Taslağa dönüştürÖnizlemeGüncelleBaşlık ekle

MOSKOVA – Rusya, koronavirüs için bir aşıyı onaylayan ilk ülke oldu,

1. Rusya, küresel otoritelerin uyarılarına rağmen dünyada virüse karşı olası bir aşıyı onaylayan ilk ülke oldu.

2.Başkan Vladimir Putin, aşıyı kendi kızının da olduğunu söyledi ve ulusu tebrik notunda, aşıyı geliştiren bilim adamlarına “bu ilk, çok önemli adım ülkemiz ve tüm dünya için” teşekkür etti.

3.Büyük güçler, Başkan Trump, Bay Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in kendi kişisel liderlikleri ve rakip ulusal sistemler dahilinde bu işe bozuldular

4. Büyük ölçekli klinik denemeleri atlayarak , Rusya’nın aşı için yaptığı girişim, küresel propaganda puanları elde etmek için hayati adımları atlattığı ve potansiyel olarak insanları tehlikeye attığı konusunda yaygın endişeleri artırdı .

5. Rusya’nın aşısı erken maymun ve insan denemelerinden hızla geçerek bariz bir başarı elde etti. 

6. Bunun ötesinde, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Britanya hükümetleri, Rus devleti bilgisayar korsanlarını aşı araştırmalarını çalmaya çalışmakla suçladı . Rus yetkililer suçlamaları reddettiler ve aşılarının, Rus bilim adamlarının Ebola virüsüne karşı koymak için yıllar önce geliştirdikleri bir tasarıma dayandığını söylediler.

7. Dünya çapında, geliştirilmekte olan 165 aşıdan 30’dan fazla aşı şu anda insan denemelerinin çeşitli aşamalarında bulunuyor. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nde Moderna, İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca ve birkaç Çinli şirket tarafından üretilenler de dahil olmak üzere sekiz aşı kitlesel insan testinin son aşamasına girmiştir.

8. Rusya’da, sağlık bakanı, Mikhail Murashko, ülkede sonbaharda bir kitle aşılama kampanyası başlayacağını ve bu ay öğretmenler ve sağlık çalışanları ile başlanacağını söyledi..

9. Aşılar, yaygın kullanım için onaylanmadan önce genellikle insan testinin üç aşamasından geçer. İlk iki aşama, aşıyı nispeten küçük insan grupları üzerinde test ederek bağışıklık sistemine zarar verip vermediğini kontrol eder. Aşama 3 olarak bilinen son aşama, aşıyı on binlerce kişide bir plasebo ile karşılaştırır.

10. Aşıyı geliştiren Rus bilim kurumu Gamaleya Enstitüsü, 3. Aşama denemelerini henüz yürütmedi.

11. İşin önemlisiAncak bu son aşama, bir aşının bir enfeksiyonu önleyip önleyemeyeceğini ve ne kadar etkili olduğunu istatistiksel kesinlik ile bilmenin tek yoludur. Ve çok daha büyük bir insan grubunu test ettiği için, bir Faz 3 denemesi, bir aşının daha önceki denemelerin yapamadığı daha ayrıntılı yan etkilerini de tespit edebilir.

12. Uzmanlar, diğer şeylerin yanı sıra, hatalı bir aşının, aşılananları , yalnızca insan gönüllüler üzerinde kapsamlı testlerle göz ardı edilebilecek potansiyel bir felaket olan virüsün neden olduğu ciddi Covid-19 türlerine karşı daha savunmasız hale getirebileceği konusunda uyarıyorlar .

13. Rus aşısı, insanlarda tipik olarak hafif soğuk algınlığına neden olan iki adenovirüs türü kullanıyor. Yetkililer, bilim adamlarının onları enfekte hücrelerin yeni koronavirüsün zirvesinden protein üretmesine neden olacak şekilde genetik olarak değiştirdiğini söyledi.

14. Yaklaşım, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen ve şu anda İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da Faz III testlerinden geçen bir aşıda kullanılana benzer .

15 Diğer yandan yorumcular, Rusya coronavirüs salgın için dünyanın en sıcak noktalarından biri ve pandemi Rus ekonomisinin ana motoru olan petrol ve diğer doğal kaynakların fiyatlarını düşürdüğü için, ülkeyi saran ekonomik rahatsızlık için hiçbir cevap olarak da durumu yorumluyorla.

16. Rusya, aşıyı askerler üzerinde de denedi ve rıza konusundaki endişelerini dile getirdi, ancak Savunma Bakanlığı tüm askerlerin gönüllü olduğunu söyledi.

17. Bay Dmitriev, Rusya’nın Sovyetler Birliği’ndeki virüsler ve aşılar konusunda müthiş bir araştırma mirasına güvendiğini ve halihazırda Ebola aşısı için kullanılan yaklaşım gibi yerleşik teknolojilere odaklandığını söyledi.

18. Rus bilim adamları korona virüs aşısı için alışılmışın dışında bir yol seçmiş olsalarda, bu ilk sefer olmayacak. 1950’lerde, bir grup araştırmacı kendi çocukları üzerinde gelecek vaat eden ve nihayetinde başarılı olan bir çocuk felci aşısını test etti .